Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Charakter służbowego wyjazdu przesądza o należnościach i rozliczeniach

01 września 2016 | Praca i ZUS | Agata Iwanow
Agata Iwanow, radca prawny, Chajec, Don-Siemion & Żyto sp. k.
źródło: materiały prasowe
Agata Iwanow, radca prawny, Chajec, Don-Siemion & Żyto sp. k.

Pojęcia oddelegowania i podróży służbowej często używane są zamiennie i mylone. Właściwe zakwalifikowanie zagranicznego wyjazdu pracownika wpływa natomiast na zakres świadczeń przysługujących mu z tytułu wyjazdu oraz na obowiązki pracodawcy.

Podróż służbowa i oddelegowanie dotyczą dwóch różnych sytuacji. Pierwsza uregulowana jest w art. 775 kodeksu pracy. Zgodnie z § 1 tego przepisu pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z tą podróżą. W tym przypadku podwładny tylko wyjątkowo i tymczasowo wykonuje powierzone mu zadania poza swoim stałym miejscem pracy.

Incydent, nie zwyczaj

Przy podróży służbowej nie następuje zmiana miejsca pracy, więc nie ma potrzeby dokonywania żadnych modyfikacji w zawartej umowie o pracę. Taki wyjazd wiąże się jedynie z wydaniem pracownikowi polecenia wyjazdu we wskazane przez pracodawcę miejsce w celu wykonania określonego zadania związanego z obowiązkami tej osoby.

Zgodnie z uchwałą składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 19 listopada 2008 r. (II PZP 11/08) podróż służbowa ma charakter incydentalny. Jej formalną podstawę stanowi polecenie wyjazdu, które powinno określać zadanie oraz termin i miejsce jego realizacji. Jak wskazał SN, zadanie nie może mieć generalnego charakteru, lecz musi być skonkretyzowane.

Oznacza to, iż przed podjęciem decyzji o wysłaniu podwładnego do pracy za granicę pracodawca powinien przeanalizować długość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10537

Wydanie: 10537

Spis treści
Zamów abonament