Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Metoda kasowa także po utracie prawa do kwartalnych rozliczeń

01 września 2016 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Mały podatnik, który ze względu na przeprowadzanie dostaw towarów wrażliwych nie będzie miał możliwość składania deklaracji za okresy kwartalne, nadal może rozliczać VAT metodą kasową.

Jestem małym podatnikiem rozliczającym VAT metodą kasową. Zamierzam rozpocząć wykonywanie dostaw siatek i ogrodzeń ze stali, a więc towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT. Czy jeżeli utracę prawo do składania deklaracji kwartalnych, to utracę również możliwość korzystania z kasowej metody rozliczania VAT? – pyta czytelnik.

Na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o VAT mali podatnicy mogą wybrać rozliczanie VAT tzw. metodą kasową. W przypadku wybrania tej metody obowiązek podatkowy w odniesieniu do przeprowadzanych dostaw towarów i świadczenia usług powstaje u małych podatników:

1) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty – w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,

2) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi – w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1.

Limity z ustawy...

W myśl art. 99 ust. 2 ustawy o VAT, mali podatnicy, którzy wybrali stosowanie metody kasowej, obligatoryjnie składają deklaracje VAT za okresy kwartalne, tj....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10537

Wydanie: 10537

Spis treści
Zamów abonament