Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dłuższy wychowawczy bez ochrony

01 września 2016 | Praca i ZUS | Marta Kossakowska

Zwolnienia grupowe mogą objąć osoby przebywające na urlopie wychowawczym. Z ostrożności pracodawca nie powinien wypowiadać umowy rodzicom, którzy go wzięli na krócej niż trzy miesiące.

Niejednokrotnie rodzic przebywający na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub ojcowskim chciałby przedłużyć okres opieki nad dzieckiem. Przyda się do tego urlop wychowawczy gwarantowany przez art. 186 i następne kodeksu pracy.

Z urlopu wychowawczego może skorzystać pracownik, który bez względu na liczbę pracodawców był zatrudniony na umowie o pracę łącznie minimum sześć miesięcy. Ten czas etatowego zaangażowania do uzyskania uprawnienia jest niezmienny od lat. Nie zmienił się też wymiar urlopu, który co do zasady wynosi do 36 miesięcy. Nowelizacja kodeksu pracy ze stycznia 2016 r. wydłużyła natomiast okres, w którym pracownik może skorzystać z urlopu wychowawczego. Ma takie prawo do ukończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy sześć lat.

Wśród zatrudnionych istnieje przekonanie, że korzystanie z urlopu wychowawczego zapewnia im ochronę przed utratą angażu taką samą jak podczas urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Czy rzeczywiście nie trzeba się wtedy bać wypowiedzenia?

Zgodnie z art. 186 § 7 k.p. pracownik powinien co najmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10537

Wydanie: 10537

Spis treści
Zamów abonament