Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zero odsetek to żaden hit

01 września 2016 | Moje pieniądze
Wyprawkę szkolną można sfinansować zwykłą pożyczką
źródło: 123 rf
Wyprawkę szkolną można sfinansować zwykłą pożyczką
Koszty kredytu spłacanego przez dwa lata
źródło: Rzeczpospolita
Koszty kredytu spłacanego przez dwa lata
Mniejszy kredyt z rocznym okresem spłaty
źródło: Rzeczpospolita
Mniejszy kredyt z rocznym okresem spłaty

Ile kosztuje kredyt gotówkowy w banku

anna ogonowska-rejer

Wyprawki szkolne dla dzieci to czasem spore obciążenie dla domowego budżetu. Niekiedy trzeba sięgnąć po niewielki kredyt. Banki nie mają specjalnych ofert na taki cel. W razie potrzeby trzeba skorzystać z pożyczki gotówkowej.

Sprawdziliśmy, ile taka pożyczka kosztuje. Poprosiliśmy banki o podanie kosztu rocznego kredytu w wysokości 2 tys. zł oraz dwuletniego o wartości 5 tys. zł.

Najtańszy kredyt gotówkowy oferuje teraz Bank BPS. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), uwzględniająca nie tylko odsetki, ale także inne koszty, wynosi 15,68 proc. (roczny kredyt w wysokości 2 tys. zł) lub 11,68 proc. (5 tys. zł na dwa lata). W sumie za roczną pożyczkę zapłacimy 152,7 zł, a za dwuletnią 568,5 zł.

Z naszej analizy wynika, że kredyty z zerowym oprocentowaniem wcale nie są najtańsze. Brak odsetek banki rekompensują sobie wysoką prowizją. Decydując się na pożyczkę trzeba więc sprawdzić nie tylko oprocentowanie, ale też prowizję za udzielenie kredytu czy wysokość składki za ubezpieczenie. Coraz częściej pojawiają się także opłaty za administrowanie kredytem. Dopiero suma tych kwot pozwoli ocenić, ile rzeczywiście kosztuje dana pożyczka.

Bank BPS znajdujący się na pierwszym miejscu w zestawieniu oferuje kredyt roczny z oprocentowaniem 3 proc. i prowizją 6 proc. Miesięczna rata wynosi 169,4 zł....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10537

Wydanie: 10537

Spis treści
Zamów abonament