Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czego brakuje planowi Morawieckiego

01 września 2016 | Ekonomia
autor zdjęcia: Piotr Nowak
źródło: Fotorzepa

Dla realizacji celów „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” dotyczących tempa i stabilności rozwoju gospodarczego Polski kluczowa jest realność propozycji wzrostu udziału oszczędności krajowych w PKB o około 10 pkt proc. W tym obszarze mamy poprawę w stosunku do wersji dokumentu z marca, ale poprawę nadal niedostateczną – pisze ekonomista.

Stanisław Gomułka

W strategii bardzo eksponowana jest rola Polskiego Funduszu Rozwoju. Tymczasem średnioroczne wydatki inwestycyjne tego funduszu w latach 2016–2020 mają wynieść tylko około 5 proc. wszystkich wydatków inwestycyjnych. Zatem rzeczywista rola tego funduszu, całkiem marginalna teraz, będzie marginalna także w przyszłości.

Największym zagrożeniem dla finansowej stabilności i gospodarczego rozwoju w najbliższych latach były dotąd wyborcze propozycje PiS dotyczące frankowiczów, zwiększenia kwoty wolnej od podatku oraz powrotu do wieku emerytalnego 60/65 lat. Status tych propozycji nie jest w tej chwili jasny. Nie wspomina o nich, a powinien, projekt strategii. Tymczasem w okresie do roku 2030 potrzebne jest przynajmniej zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn na poziomie 65 lat, a później praktycznie nieuniknione jest stopniowe podnoszenie tego wieku do np. 67 lat.

Potrzebne jest także wycofanie się z wyborczej propozycji dużego podniesienia kwoty wolnej od podatku. Aby wyjść naprzeciw jednego z orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, wystarczy ustawa o zwrocie podatku PIT osobom z dochodami do opodatkowania poniżej minimum socjalnego. Potrzebny jest też program, który zapobiegnie przewidywanemu przez demografów bardzo dużemu i dość szybkiemu spadkowi liczby ludności Polski, program...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10537

Wydanie: 10537

Spis treści
Zamów abonament