Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nielojalny symulant szybko straci etat

01 września 2016 | Praca i ZUS | Marcin Nagórek

Wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego wbrew jego przeznaczeniu może być uzasadnioną przyczyną wymówienia angażu przez szefa.

Wypowiedziałem umowę pracownikowi, który dezorganizował pracę w zakładzie (musiałem zatrudnić nową osobę do produkcji okien). Przyczynami były częste nieobecności w pracy (m.in. nagłe zwolnienia lekarskie, w ostatnich dwóch latach po kilka miesięcy w roku, także w wakacje). Ponadto chory pracował fizycznie na budowie w czasie jednego ze zwolnień lekarskich. Odwołał się do sądu, chce przywrócenia na etat. Uważa, że podane przyczyny są bezpodstawne, bo kodeks pracy pozwala rozstać się z powodu absencji tylko w art. 53 (bez wypowiedzenia). Czy żądanie pracownika jest zasadne? – pyta czytelnik.

Oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę musi zawierać przyczyny konkretne i prawdziwe (por. uchwała Sądu Najwyższego z 27 czerwca 1985 r., III PZP 10/85). Przy czym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10537

Wydanie: 10537

Spis treści
Zamów abonament