Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Składki za delegowanych wzrosną od października

01 września 2016 | Praca i ZUS | Joanna Torbé
Marta Dobkowska, koordynator Sekcji Agencji Opieki (SAZ)
źródło: materiały prasowe
Marta Dobkowska, koordynator Sekcji Agencji Opieki (SAZ)
Joanna Torbé, adwokat, Kancelaria Adwokacka Joanna Torbé & Partnerzy
źródło: materiały prasowe
Joanna Torbé, adwokat, Kancelaria Adwokacka Joanna Torbé & Partnerzy

Zmiana przepisów dotyczących podstawy wymiaru składek za osoby wysłane do pracy za granicę zamiast zmniejszyć obciążenia, w większości przypadków spowoduje ich wzrost.

Jesienią wejdą w życie znowelizowane przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 2236; dalej: rozporządzenie) dotyczące oskładkowania osób delegowanych za granicę. Zmiana miała dostosować aktualne przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 28 października 2015 r. (SK 9/14), który częściowo stwierdził ich niekonstytucyjność. Tymczasem w większości przypadków doprowadzi ona do podwyższenia obciążeń składkowych.

Zaproponowane w rozporządzeniu zmiany miały stanowić dostosowanie przepisów dotyczących obliczania podstawy wymiaru składek za pracowników delegowanych – konkretnie § 2 ust. 1 pkt 16 – do przywołanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego przy jednoczesnym zachowaniu celu tej regulacji.

Reguła bez zmian

Proponowany przepis nie zmodyfikuje generalnej zasady, która pozwala na odliczenie osobom zarabiającym więcej niż prognozowane przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy (w 2016 r.– 4055 zł) równowartości diet, z tym zastrzeżeniem, że tak ustalony przychód nie może być niższy od tej kwoty. Jeżeli zatem pracownik zarobi np. 6000 zł, a po odjęciu równowartości diet za każdy dzień pobytu za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10537

Wydanie: 10537

Spis treści
Zamów abonament