Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Składki za delegowanych wzrosną od października

01 września 2016 | Praca i ZUS | Joanna Torbé
Marta Dobkowska, koordynator Sekcji Agencji Opieki (SAZ)
źródło: materiały prasowe
Marta Dobkowska, koordynator Sekcji Agencji Opieki (SAZ)
Joanna Torbé, adwokat, Kancelaria Adwokacka Joanna Torbé & Partnerzy
źródło: materiały prasowe
Joanna Torbé, adwokat, Kancelaria Adwokacka Joanna Torbé & Partnerzy

Zmiana przepisów dotyczących podstawy wymiaru składek za osoby wysłane do pracy za granicę zamiast zmniejszyć obciążenia, w większości przypadków spowoduje ich wzrost.

Jesienią wejdą w życie znowelizowane przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 2236; dalej: rozporządzenie) dotyczące oskładkowania osób delegowanych za granicę. Zmiana miała dostosować aktualne przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 28 października 2015 r. (SK 9/14), który częściowo stwierdził ich niekonstytucyjność. Tymczasem w większości przypadków doprowadzi ona do podwyższenia obciążeń składkowych.

Zaproponowane w rozporządzeniu zmiany miały stanowić dostosowanie przepisów dotyczących obliczania podstawy wymiaru składek za pracowników delegowanych – konkretnie § 2 ust. 1 pkt 16 – do przywołanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego przy jednoczesnym zachowaniu celu tej regulacji.

Reguła bez zmian

Proponowany przepis nie zmodyfikuje generalnej zasady, która pozwala na odliczenie osobom zarabiającym więcej niż prognozowane przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy (w 2016 r.– 4055 zł) równowartości diet, z tym zastrzeżeniem, że tak ustalony przychód nie może być niższy od tej kwoty. Jeżeli zatem pracownik zarobi np. 6000 zł, a po odjęciu równowartości diet za każdy dzień pobytu za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10537

Wydanie: 10537

Spis treści
Zamów abonament