Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyższe wymogi co do wykształcenia to słaby pretekst do modyfikacji umowy

01 września 2016 | Praca i ZUS | Monika Niemeczek
Monika Niemeczek, prawnik w kancelarii Tomczak i Partnerzy Spółka Adwokacka
źródło: materiały prasowe
Monika Niemeczek, prawnik w kancelarii Tomczak i Partnerzy Spółka Adwokacka

Regulamin organizacyjny u pracodawcy nie jest podstawą rozstrzygnięcia, czy zmiana warunków pracy długoletniego i dobrego pracownika, który nie spełnia nowo wprowadzonych standardów, jest uzasadniona.

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy, zwane też wypowiedzeniem zmieniającym, polega na modyfikacji dotychczasowych warunków zatrudnienia. Jego celem jest odmienne określenie zasad wykonywania pracy przez pracownika, a nie jego zwolnienie. Do pożegnania dojdzie jednak, gdy etatowiec nie zaakceptuje nowej propozycji szefa. Ale jeśli oferta pracodawcy będzie niesprawiedliwa, podwładny ma prawo domagać się przywrócenia na etat. O tym, czym jest nieuzasadnione wypowiedzenie warunków pracy i płacy, orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 24 maja 2016 r. (I PK 143/15).

O co chodziło

Pracownica od 1978 r. pracowała w spółdzielni mieszkaniowej na stanowiskach związanych z „komórką ekonomiczną", a w 2007 r. awansowała na stanowisko głównej księgowej. W okresie jej nieobecności spowodowanej długotrwałą chorobą rada nadzorcza spółdzielni wprowadziła nowy regulamin organizacyjny, w którym określono wymogi co do wykształcenia, jakie powinien spełniać pracownik na stanowisku księgowej. Wskazano, że taka osoba...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10537

Wydanie: 10537

Spis treści
Zamów abonament