Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niebawem kominówka straci na znaczeniu

01 września 2016 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk
źródło: materiały prasowe

Już wkrótce menedżerowie dużych firm państwowych będą zarabiać dużo więcej niż obecnie. Nie będą jednak mogli zasiadać w zarządach innych spółek, a odprawę dostanie tylko ten, kto przepracował na tej posadzie przynajmniej rok.

9 września wejdzie w życie ustawa z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (DzU z 2016 r., poz. 1202; dalej: nowa ustawa). Radykalnie zmienią się wtedy zasady ustalania pensji zarządów we wszystkich spółkach, w których Skarb Państwa (SP) lub jednostki samorządu mają chociażby mniejszościowe udziały lub akcje.

Choć niesławna ustawa kominowa z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 2099 ze zm.; dalej: ustawa kominowa) nie przestanie obowiązywać, to znacznie skurczy się krąg podmiotów, których będzie dotyczyła.

Na pytania dotyczące różnic między poszczególnymi rozwiązaniami z ustawy kominowej i nowej odpowiada Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu

Po wejściu w życie nowej ustawy zasięg starej zostanie bardzo ograniczony. Obejmie ona tylko m.in. przedsiębiorstwa i agencje państwowe, instytuty badawcze, wybrane fundacje, samodzielne zakłady opieki zdrowotnej.

- Na podstawie ustawy kominowej kształtowane są wynagrodzenia członków organów zarządzających i nadzorczych spółek z większościowym udziałem skarbu państwa, a także spółek z większościowym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub spółek z większościowym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10537

Wydanie: 10537

Spis treści
Zamów abonament