Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Okazjonalna praca na własnym laptopie w zamian za ekwiwalent

01 września 2016 | Praca i ZUS | Sebastian Kryczka

Jeśli szef zleca podwładnemu, który nie jest telepracownikiem, dodatkowe zadanie do wykonania na jego prywatnym sprzęcie, powinien mu zapłacić za jego użycie.

Zasadą jest, że to pracodawca dostarcza pracownikom sprzęt niezbędny do wykonywania umówionej pracy. Jest to oczywiste, ponieważ to prowadzący działalność organizuje proces pracy i ponosi z tego tytułu tzw. ryzyko gospodarcze. Jednak w praktyce nie można wykluczyć przypadków, kiedy to pracownik będzie świadczył pracę z wykorzystaniem narzędzi pracy będących jego własnością. Taka sytuacja ma miejsce np. w przypadku wykonywania pracy w formie telepracy – wówczas strony mają prawo uzgodnić, że obowiązki będą wykonywane przy pomocy prywatnego komputera pracownika w zamian za stosowny ekwiwalent pieniężny.

W praktyce bywa jednak, że pracownik dostaje od pracodawcy polecenie wykonania zadania służbowego na prywatnym sprzęcie, mimo że formalnie nie jest telepracownikiem. Problem w tym, że taka sytuacja (poza wyjątkiem,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10537

Wydanie: 10537

Spis treści
Zamów abonament