Stawka VAT na usługę montażu mebli na wymiar cały czas niepewna
Tysiące firm produkujących zabudowę meblową stale drży w obawie przed stanowiskiem fiskusa co do możliwości stosowania przez nich 8-proc. podatku na usługi projektowania i montażu szaf na wymiar.
Wiele firm stosuje stawkę 8 proc. na świadczone usługi montażu mebli na wymiar na podstawie zarówno treści ustawy o VAT, jak i posiłkując się utrwalonym, korzystnym orzecznictwem sądów administracyjnych. Jednak mimo przykładów spraw przegranych przez fiskusa przed NSA, minister finansów nie zmienia swojej linii interpretacyjnej i wydaje indywidualne interpretacje, w których utrzymuje, że stawka właściwa dla tych usług to 23 proc. Nawet jeżeli zdarza się interpretacja indywidualna korzystna dla podatnika, to jest ona wydana w wyniku przegranej organu podatkowego przed NSA, a więc niejako dopiero w sytuacji przymusowego obowiązku potwierdzenia podatnikowi takiej interpretacji przepisów.
Czym jest modernizacja
Część firm meblarskich w Polsce przyjmuje stawkę 8 proc. dla usług wykonywania na zamówienie zabudowy meblowej/kuchennej, gdy prace są wykonywane w domach lub mieszkaniach o powierzchni nieprzekraczającej limitów określonych w ustawie o VAT >patrz ramka. Podatnicy uznają także, że wobec braku zdefiniowania w ustawie o VAT pojęcia „modernizacja" ich prace mieszczą się w zakresie tego pojęcia.
Przykładowo, NSA w wyroku z 25 lutego 2016 r. (I FSK 1399/14) wskazał, że modernizacja to ulepszenie, podwyższenie wartości technicznej czy użytkowej, podwyższenie standardu, unowocześnienie i w takim właśnie znaczeniu pojęcie to zostało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta