Mała architektura nie wyłącza zwolnienia terenów zielonych z VAT
Dla potrzeb określenia charakteru nieruchomości jako terenu niezabudowanego innego niż budowlany, którego dostawa korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, należy uwzględniać przeznaczenie określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W przypadku niejasności wątpliwości rozstrzyga się na korzyść podatnika.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 21 lipca 2016 r. (I SA/Kr 610/16).
Spółka jest właścicielem niezabudowanych nieruchomości, których większość znajduje się na obszarze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (dalej: MPZP). Zadaniem planu jest umożliwienie wykorzystania tego rejonu na publiczne cele rekreacyjne oznaczone jako „tereny zieleni". Ustalenia szczególne planu dopuszczają także budowę obiektów pozostających w związku z celem podstawowym gruntów. Gmina zamierza nabyć od podatnika nieruchomości celem stworzenia parku miejskiego. W związku z tym spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji, w którym zadała pytanie czy zwolnieniu z VAT podlegają „tereny zieleni", na których można lokalizować obiekty małej architektury. Spółka powołała się na wyrok NSA wydany w podobnej sprawie (wyrok z 15 października 2014 r., I FSK 1115/13). Wskazywała, że dla potrzeb określenia charakteru terenu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta