Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnik decyduje o zaliczeniu przychodu do odpowiedniego źródła

19 września 2016 | Podatki

Właściciele nieruchomości przeprowadzający w roku podatkowym kilka transakcji ich sprzedaży lub wynajmujący za wynagrodzeniem lokale spotykają się z problemem dotyczącym odpowiedniej kwalifikacji kwot uzyskanych z tego tytułu.

Problem sprowadza się do ustalenia: czy uzyskane przychody należy w danej sytuacji zakwalifikować według przepisów o PIT jako pochodzące z konkretnych źródeł (np. najem lub sprzedaż nieruchomości), czy jako pochodzące z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zdarza się, że organy kontroli skarbowej kwestionują podejście podatników do wskazanego zagadnienia, tj. negują stosowaną przez nich kwalifikację przychodów jako pochodzące z najmu lub z odpłatnego zbycia nieruchomości. Organy przyjmują, że gdy dana czynność jest powtarzana przez podatnika (np. sprzedaż nieruchomości), przychody powinny zostać zakwalifikowane jako pochodzące z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Kwestia kwalifikacji przychodów uzyskanych przez osoby fizyczne z najmu oraz sprzedaży nieruchomości była niedawno przedmiotem pozytywnego dla podatników orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok z 5 kwietnia 2016 r., II FSK 379/14). Wykładnia NSA wskazuje m.in. na konieczność rozpatrzenia każdej sprawy w indywidualny sposób, z uwzględnieniem decyzji podatnika co do kwalifikacji przychodu oraz zasad prawidłowego gospodarowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10552

Wydanie: 10552

Spis treści
Zamów abonament