Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnik decyduje o zaliczeniu przychodu do odpowiedniego źródła

19 września 2016 | Podatki

Właściciele nieruchomości przeprowadzający w roku podatkowym kilka transakcji ich sprzedaży lub wynajmujący za wynagrodzeniem lokale spotykają się z problemem dotyczącym odpowiedniej kwalifikacji kwot uzyskanych z tego tytułu.

Problem sprowadza się do ustalenia: czy uzyskane przychody należy w danej sytuacji zakwalifikować według przepisów o PIT jako pochodzące z konkretnych źródeł (np. najem lub sprzedaż nieruchomości), czy jako pochodzące z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zdarza się, że organy kontroli skarbowej kwestionują podejście podatników do wskazanego zagadnienia, tj. negują stosowaną przez nich kwalifikację przychodów jako pochodzące z najmu lub z odpłatnego zbycia nieruchomości. Organy przyjmują, że gdy dana czynność jest powtarzana przez podatnika (np. sprzedaż nieruchomości), przychody powinny zostać zakwalifikowane jako pochodzące z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Kwestia kwalifikacji przychodów uzyskanych przez osoby fizyczne z najmu oraz sprzedaży nieruchomości była niedawno przedmiotem pozytywnego dla podatników orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok z 5 kwietnia 2016 r., II FSK 379/14). Wykładnia NSA wskazuje m.in. na konieczność rozpatrzenia każdej sprawy w indywidualny sposób, z uwzględnieniem decyzji podatnika co do kwalifikacji przychodu oraz zasad prawidłowego gospodarowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10552

Wydanie: 10552

Spis treści
Zamów abonament