Prawo w planie Morawieckiego
Postulowane zmiany prawa nie mogą koncentrować się tylko na jednym aspekcie – tym razem związanym z poprawą warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Przepisy, np. prawa administracyjnego, dotyczą bowiem nie tylko przedsiębiorców – pisze prawnik Maciej J. Nowak.
Projekt strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju odnosi się do zróżnicowanych problemów, których ocena i sposób ujęcia się niewątpliwie będą przedmiotem szerszych specjalistycznych dyskusji dotyczących rozwoju regionalnego, planowania przestrzennego, demografii czy też spraw społecznych. Warto zwrócić uwagę, że trochę miejsca w strategii poświęcono również kwestiom związanym z jakością prawa w Polsce.
Słuszna diagnoza
Zastrzec trzeba, że zagadnienia związane z reformą systemu prawnego zawarte są w różnych miejscach strategii, jednak szczególną uwagę poświęcono im w części zatytułowanej „Prawo w służbie obywatela i gospodarki". Zaczyna się ona od generalnej, bardzo ostrożnej konstatacji, że „jakość prawa w Polsce nadal wymaga udoskonalania". Wśród problemów związanych z powyższą diagnozą wymieniono:
- nadmiar przepisów prawnych
- ich niespójność i niejednoznaczność
- brak stabilności prawa, częste zmiany regulacji
- brak przejrzystości procesu legislacyjnego
- występowanie luk prawnych
- nakładanie licznych zobowiązań na obywateli, przedsiębiorców, a także administrację publiczną.
Strategia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta