Czy firmy muszą stosować preproporcję
Jeżeli działalność inna niż gospodarcza, której mają służyć nabyte przez przedsiębiorcę towary i usługi, obejmuje tylko cele osobiste podatnika lub jego pracowników, to prewspółczynnik nie ma zastosowania.
Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy
Zakupy na własne potrzeby
- Czy przekazanie lub zużycie towarów lub świadczenie usług na cele osobiste, obok prowadzenia działalności gospodarczej obliguje podatnika do stosowania przepisów o prewspółczynniku?
Stosownie do art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza (np. zadania publiczne w przypadku podatników VAT będących zarazem organami władzy publicznej), z wyjątkiem celów osobistych (ma do nich zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT) oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 ustawy o VAT – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej. Przepisy określają to jako „sposób określenia proporcji". Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i realizowanych przez niego zakupów.
Prewspółczynnik stosuje się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta