Szklana palarnia nie podlega opodatkowaniu
Przedsiębiorca, który w firmie instaluje pomieszczenie ze szkła będące palarnią, nie powinien się obawiać, że fiskus zażąda od niego z tego tytułu podatku od nieruchomości.
Za nieco ponad dwa miesiące upłynie pięć lat od momentu wprowadzenia w Polsce zakazu palenia w miejscach publicznych (zakaz ten obowiązuje od 15 listopada 2011 r.). Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza będących właścicielami restauracji, klubów czy kawiarni, radzi sobie z zakazem, montując w lokalach szklane pomieszczenia, z których mogą korzystać palacze. Ze szklanych palarni korzystają też pracodawcy, aby ułatwić życie nałogowcom i chronić pracowników niepalących. Powstaje więc pytanie, czy tego typu pomieszczenia powinny zostać objęte podatkiem od nieruchomości.
Aby odpowiedzieć na postawione pytanie, trzeba się zastanowić czy takie palarnie są obiektami, które podlegają opodatkowaniu. Z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
- grunty,
- budynki lub ich części,
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta