Zyski z konsorcjum rozlicza się według postanowień umowy
Choć faktura wystawiana jest przez lidera, to przychód w odpowiednich proporcjach powinien być wykazany zarówno przez niego, jak i pozostałych uczestników wspólnego przedsięwzięcia. Te same zasady dotyczą kosztów podatkowych.
Aleksandra Kołc
Co do zasady uczestnicy konsorcjum powinni ustalać wysokość wykazywanych kosztów oraz przychodów podatkowych proporcjonalnie do udziałów posiadanych w zysku. Przepisy ustawy o CIT wprowadzają bowiem obowiązek łączenia przychodów oraz kosztów wynikających ze wspólnego przedsięwzięcia z przychodami oraz kosztami jego uczestników proporcjonalnie do przyjętego klucza podziału zysków. Przyjęcie sposobu rozliczeń właściwego dla innych porozumień gospodarczych, np. umów podwykonawstwa może wiązać się z ryzykiem podatkowym. Niemniej jednak w przypadkach, w których współdziałanie podmiotów realizujących dane przedsięwzięcie nie charakteryzuje się cechami właściwymi dla wspólnego przedsięwzięcia, a więc gdy podmioty te nie partycypują w zyskach oraz w ryzyku, to przyjmuje się, że prawidłowe jest odrębne rozliczanie się każdego z uczestników na zasadach ogólnych.
Musi być co najmniej dwóch wspólników
Rozliczając koszty oraz przychody poniesione i odpowiednio osiągnięte w związku z realizacją zadań w ramach konsorcjum, podatnicy powinni uwzględnić regulacje, które w sposób szczególny traktują kwestie rozliczeń tego rodzaju przedsięwzięć. Czynności przeprowadzane w ramach konsorcjum traktowane są zazwyczaj jako wykonywane w ramach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta