Jak zakwalifikować przeniesienie praw najmu lokali
Aby możliwe było uznanie składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, muszą one być m.in. zdatne do prowadzenia w nich odrębnej działalności gospodarczej.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 26 lipca 2016 r. (III Sa/Wa 1875/15).
Spółka akcyjna podjęła uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego w formie aportu składników, które w jej opinii są zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. W toku postępowania kontrolnego organ podatkowy ustalił jednak, że przedmiotem rzeczonego przeniesienia były jedynie prawa najmu lokali użytkowych, w których spółka nadal prowadziła działalność gospodarczą. Na tym tle powstał spór, który dotyczył tego, czy wniesienie aportem praw najmu lokali można zakwalifikować jako przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: ZCP). Zdaniem spółki, w wyniku przeniesienia nie powstał po jej stronie przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, ponieważ przeniesione prawa najmu stanowią ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. Na tej podstawie należy więc uznać, że wniesienie aportem praw najmu lokali do kapitału...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta