Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pre-proporcja w sektorze prywatnym to tylko teoria

14 listopada 2016 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

Nawet kwoty otrzymywane przez firmę z tytułu czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT zwykle są związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą. Dlatego prewspółczynnik nie ma do nich zastosowania.

Odszkodowania i kary

Czy w przypadku otrzymania odszkodowań i kar umownych, spółka zobowiązana jest stosować prewskaźnik, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT?

W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej u podatnika mogą wystąpić działania czy sytuacje, które nie generują opodatkowania VAT, jak np. otrzymanie odszkodowań lub kar umownych. „Towarzyszą" one działalności gospodarczej i nie są odrębnym przedmiotem działalności podatnika. Nie podlegają one opodatkowaniu VAT, jednak ich występowanie nie oznacza, że u podatnika występują czynności wykonywane poza działalnością gospodarczą (por. interpretacje Izby Skarbowej w Łodzi z 24 maja 2016 r., 1061-IPTPP1.4512.135.2016.2.RG i z 26 kwietnia 2016 r., 1061-IPTPP2.4512.106.2016.2.IR oraz interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 maja 2016 r., ILPP2/4512-1-121/16-4/MR). Spółka nie jest zatem zobowiązana stosować prewskaźnik w związku z otrzymaniem odszkodowań i kar umownych.

Opłaty za monity

Czy w przypadku pobrania opłat za monity, bank zobowiązany jest stosować prewskaźnik, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT?

Opłaty za monity pobierane przez banki są przykładem czynności, które nie generują opodatkowania VAT. Jednak ich występowanie nie oznacza, że u podatnika występują czynności wykonywane poza działalnością gospodarczą. W związku z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10598

Wydanie: 10598

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament