Pre-proporcja w sektorze prywatnym to tylko teoria
Nawet kwoty otrzymywane przez firmę z tytułu czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT zwykle są związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą. Dlatego prewspółczynnik nie ma do nich zastosowania.
Odszkodowania i kary
Czy w przypadku otrzymania odszkodowań i kar umownych, spółka zobowiązana jest stosować prewskaźnik, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT?
W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej u podatnika mogą wystąpić działania czy sytuacje, które nie generują opodatkowania VAT, jak np. otrzymanie odszkodowań lub kar umownych. „Towarzyszą" one działalności gospodarczej i nie są odrębnym przedmiotem działalności podatnika. Nie podlegają one opodatkowaniu VAT, jednak ich występowanie nie oznacza, że u podatnika występują czynności wykonywane poza działalnością gospodarczą (por. interpretacje Izby Skarbowej w Łodzi z 24 maja 2016 r., 1061-IPTPP1.4512.135.2016.2.RG i z 26 kwietnia 2016 r., 1061-IPTPP2.4512.106.2016.2.IR oraz interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 maja 2016 r., ILPP2/4512-1-121/16-4/MR). Spółka nie jest zatem zobowiązana stosować prewskaźnik w związku z otrzymaniem odszkodowań i kar umownych.
Opłaty za monity
Czy w przypadku pobrania opłat za monity, bank zobowiązany jest stosować prewskaźnik, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT?
Opłaty za monity pobierane przez banki są przykładem czynności, które nie generują opodatkowania VAT. Jednak ich występowanie nie oznacza, że u podatnika występują czynności wykonywane poza działalnością gospodarczą. W związku z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta