Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie mogę lepiej grać ballad

14 listopada 2016 | Kultura | Marek Dusza
Tomasz Stańko: – Długo pisałem nowe kompozycje.
autor zdjęcia: Marek Dusza
źródło: Fotorzepa
Tomasz Stańko: – Długo pisałem nowe kompozycje.

Tomasz Stańko | Jazzman mówi Markowi Duszy o nowej płycie i festiwalu w Bielsku-Białej.

"Rzeczpospolita": Niedawno w Katowicach miał miejsce nietypowy koncert, zagrał pan z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, co znalazło się w programie?

Tomasz Stańko: Wykonałem swoje kompozycje zaaranżowane na kwartet i orkiestrę. Przede wszystkim utwory z albumu „Wisława" i kilka tematów z płyty nagranej dla Muzeum Historii Żydów Polskich. To był koncert z triem RGG, są zawodowcami, dobrze mi się z nimi współpracuje. Rzadko występuję z orkiestrami symfonicznymi, ale po tym koncercie mam propozycje kolejnych z tymi właśnie aranżacjami, które napisał Krzysztof Herdzin i sam pokierował orkiestrą NOSPR. To kosztowne przedsięwzięcie, muszą być duże sale. Chcę to powtórzyć, bo Krzysztof wspaniale zrobił tę moją muzykę. Wyczuł moje upodobania, gust. Wiedziałem, że on to dobrze zrobi, ale napisał tak niesamowitą orkiestrację, że jestem pod wielkim wrażeniem.

Przed nami festiwal Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej, którego jest pan dyrektorem artystycznym i na którym zwykle prezentuje pan swoją nową muzykę. Tak będzie i tym razem?

Wykonam premierowe utwory z nowej płyty, którą nagrałem z moim nowojorskim kwartetem: kontrabasistą Reubenem Rogersem, pianistą Davidem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10598

Wydanie: 10598

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament