Pieniądze na nowe ogrzewanie
Mieszkańcy stolicy Małopolski masowo wymieniają piece węglowe na bardziej ekologiczne.
Jednym ze sposób walki ze smogiem są programy realizowane przez małopolskie samorządy, które namawiają mieszkańców do ograniczenia spalania śmieci w piecach węglowych. Zachęcają ich także do wymiany starych pieców węglowych na piece na biomasę lub paliwa gazowe, źródła ciepła wykorzystujące odnawialną energię lub do korzystania z miejskiej sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy Małopolski mogą na ten cel otrzymać dotacje.
Jednocześnie osobom zatruwającym powietrze toksynami, grożą sankcje. Kontrole prowadzą strażnicy miejscy.
Mniej trującego dymu
Z obserwacji prowadzonych przez urzędników krakowskiego magistratu wynika, że coraz więcej osób chce wymienić swój piec. - Program ograniczenia niskiej emisji funkcjonuje z przerwami od 1995 roku. Efektami programu od początku jego realizacji do września tego roku jest likwidacja prawie 26 tys. pieców i ponad 5 tys. kotłowni węglowych – informuje nas Jan Machowski, z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.
W tym roku krakowski samorząd zaplanował na ten cel 152 mln zł, na 2017 – ok. 97,9 mln...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta