Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konsorcja w przetargach dla ZOZ-ów: legalne czy nie?

14 listopada 2016 | Prawo | Marek Szydło

Wykonawcy zamówień publicznych mogą współpracować z różnymi firmami. Nie można im tego prawa ograniczać pod pozorem zwalczania zakazanego przez przepisy obrotu wierzytelnościami wobec ZOZ-ów – zauważa radca prawny Marek Szydło.

Zamówienia publiczne na rzecz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SPZOZ-ów), w tym np. na dostawę produktów leczniczych, są często wykonywane nie samodzielnie przez jednego wykonawcę, ale przez dwóch lub więcej działających wspólnie. Tacy wspólnie działający wykonawcy zawierają pomiędzy sobą umowę spółki cywilnej lub umowę konsorcjum, która jest zresztą najczęściej wprost spółką cywilną lub jej podtypem. Przypadki wykonywania zamówień publicznych na rzecz SPZOZ-ów przez konsorcja wykonawców działających wspólnie nie budzą najmniejszych wątpliwości prawnych wówczas, gdy każdy z tych działających wspólnie wykonawców bezpośrednio wykonuje na rzecz SPZOZ-u określoną część zasadniczego świadczenia w ramach danego zamówienia publicznego (np. dostarcza produkty lecznicze, wykonuje w SPZOZ-ie określone roboty budowlane, świadczy usługi związane z obsługą informatyczną itp.).

Wątpliwości prawne mogą natomiast powstać wtedy, gdy jeden z wykonawców-konsorcjantów albo w ogóle niczego nie czyni w związku z wykonywaniem danego zamówienia publicznego, albo też realizuje w tym zakresie pewne działania pomocnicze lub subsydiarne, np. monitoruje ewentualne zadłużenie danego SPZOZ-u jako zamawiającego, zajmuje się windykowaniem od SPZOZ-u jego należności z tytułu danego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10598

Wydanie: 10598

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament