Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie chcemy sadzić drzew na betonie

14 listopada 2016 | Ekonomia
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Mateusz Morawiecki Nasi krytycy doskonale wiedzą, że pobudzenie inwestycji nie jest procesem tak szybkim jak podgrzanie obiadu w mikrofalówce – mówi wicepremier Mateusz Morawiecki.

Rz: Panie premierze, podkreśla pan często, że mamy w Polsce zbyt niską stopę inwestycji i jesteśmy za mało innowacyjni. Trudno się z tym nie zgodzić, ale ekonomiści wytykają rządowi PiS, że póki co koncentruje się na pobudzaniu konsumpcji. Inwestycje maleją, a wzrost wydatków gospodarstw domowych, choćby pod wpływem 500+, przyspiesza, stając się jedynym źródłem wzrostu. Widać rozdźwięk między deklaracjami a działaniami rządu.

Tu nie ma sprzeczności. Przecież ci, którzy nas za to krytykują, doskonale wiedzą, że pobudzenie inwestycji nie jest procesem tak szybkim jak podgrzanie obiadu w mikrofalówce. To po pierwsze, a po drugie – nie można prowadzić polityki gospodarczej w oderwaniu od społeczeństwa. To jak sadzić drzewa na betonie.

Ale pan będzie rozliczany ze stanu finansów publicznych i kondycji gospodarki. W przyszłym roku nie będzie już wpływu 500+ na wzrost PKB, a konsekwencje fiskalne będziecie musieli ponosić.

Wskaźniki makroekonomiczne są ważne, ale podnoszenie jakości życia obywateli jest najważniejsze. Brytyjskie referendum w sprawie przynależności do UE oraz zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach w USA dobitnie pokazały, że polityka gospodarcza musi obejmować jak najszersze grupy społeczne. Że rozwój musi się rozchodzić jak kręgi na wodzie. Rząd PiS to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10598

Wydanie: 10598

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament