Subagent ubezpieczeniowy też korzysta ze zwolnienia
Dla sposobu traktowania w podatku od towarów i usług usług pośrednictwa nie ma znaczenia, że czynności wykonywane są dla innego agenta, a nie bezpośrednio na rzecz ubezpieczyciela.
Tak uznała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 2 sierpnia 2016 r. (ITPP1/4512-409/16/BS).
Sprawa dotyczyła pośrednika ubezpieczeniowego, który współpracuje jako podwykonawca ze spółką posiadającą zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na wykonywanie działalności agencyjnej. Do zadań wnioskodawcy jako subagenta należą czynności takie jak: prezentowanie klientom oferty produktów ubezpieczeniowych towarzystw, które współpracują ze spółką-agentem, pozyskiwanie klientów, wykonywanie czynności związanych z przygotowaniem i realizacją produktów ubezpieczeniowych (udzielanie informacji o zakresie ubezpieczenia oraz treści oferty produktu ubezpieczeniowego, a także informacji wymaganych przez ustawę o pośrednictwie ubezpieczeniowym, doręczanie dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy, wystawianie polis, przyjmowanie wpłat składek i przekazywanie ich do towarzystwa ubezpieczeń, monitorowanie wpłat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta