Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kapitalizacja odsetek nie prowadzi do zaciągnięcia kolejnej pożyczki

14 listopada 2016 | Podatki | Dominik Godula

Kapitalizacja po 1 stycznia 2015 r. odsetek od pożyczki, która została faktycznie otrzymana przez podatnika przed tą datą, skutkuje stosowaniem przepisów o tzw. niedostatecznej kapitalizacji w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją przepisów.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyrokach z 30 sierpnia 2016 r. (I SA/Wr 445/16 oraz I SA/Wr 446/16).

W 2007 r. spółka zawarła umowę pożyczki określonej kwoty pieniężnej z podmiotem pośrednio powiązanym ze spółką (spółką-siostrą udziałowca wnioskodawcy), będącym tzw. kwalifikowanym pożyczkodawcą według art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT w brzmieniu wprowadzonym ustawą z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o CIT i innych ustaw (dalej: ustawa zmieniająca). W styczniu 2014 r. doszło do zmiany wierzyciela spółki z tytułu pożyczki, również na tzw. kwalifikowanego pożyczkodawcę według znowelizowanych przepisów ustawy o CIT. Spółka zawarła z wierzycielem porozumienia dotyczące kapitalizacji odsetek należnych od pożyczki, a ponadto planuje przeprowadzić kolejne kapitalizacje odsetek w przyszłości.

Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT w brzmieniu sprzed nowelizacji będą mieć zastosowanie do odsetek od kwot odsetek skapitalizowanych do kwoty głównej pożyczki faktycznie przekazanej przez podmiot...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10598

Wydanie: 10598

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament