Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opinie klasyfikacyjne podlegają swobodnej ocenie fiskusa

14 listopada 2016 | Podatki | Sławomir Zieleń

W prawie podatkowym opinie organów statystycznych nie są formalnie wiążące ani dla przedsiębiorcy, ani dla urzędu skarbowego. Takie stanowisko podzielają sądy.

Mam wątpliwości co do zastosowania prawidłowej stawki VAT, bo nie jestem pewna jak zaklasyfikować towar. Czy jeżeli wystąpię o opinię organu statystycznego w sprawie klasyfikacji tego towaru, to będzie ona dla mnie wiążąca? Czy urząd skarbowy ma prawo zakwestionować taką opinię? – pyta czytelniczka.

Przepisy ustawy o VAT wskazują na powiązanie niektórych towarów i usług z klasyfikacjami statystycznymi.

Zgodnie z art. 5a ustawy o VAT towary (usługi) podlegające opodatkowaniu, wymienione w klasyfikacjach wydawanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są bowiem identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli przepisy tej ustawy lub przepisy wykonawcze do niej powołują symbole statystyczne.

Każdy we własnym zakresie

Każdy przedsiębiorca samodzielnie klasyfikuje prowadzoną działalność. W razie wątpliwości może uzyskać w urzędzie statystycznym informację jak odpowiednio zaklasyfikować towary lub usługi.

W celu uzyskania takiej opinii trzeba złożyć wniosek do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi.

W prawie podatkowym opinie organów statystycznych nie są jednak wiążące ani dla podatnika, ani dla organu podatkowego. Stanowisko to powszechnie podzielają sądy.

Dowód w postępowaniu

Przykładowo, w orzeczeniu WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 6...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10598

Wydanie: 10598

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament