Czy przysporzenie jest przychodem, gdy nie można nim dysponować
Kwoty zebrane na funduszu rekultywacyjnym, otrzymane przez spółkę od poprzedniego właściciela składowiska, obniżyły łączną kwotę środków niezbędnych do zgromadzenia przez nią na cele wskazane w ustawie o odpadach. Należy je zatem uznać za jej przychód.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 25 października 2016 r. (I SA/Łd 728/16).
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka spytała, czy środki funduszu rekultywacyjnego przekazane przez poprzedniego właściciela na rzecz nowego będą jego przychodami zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Zdaniem spółki, środki te nie stanowią przychodu podatkowego dla nabywcy nieruchomości zabudowanej składowiskiem odpadów.
Organ podatkowy uznał z kolei, że zostały spełnione przesłanki do uznania ww. środków otrzymanych przez spółkę za przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o CIT.
Zdaniem sądu, organ interpretacyjny właściwie uznał, że otrzymane kwoty są przysporzeniem po stronie spółki. Otrzymane środki miały wpływ na poziom jej aktywów. Środki zgromadzone na funduszu rekultywacyjnym, otrzymane przez spółkę od poprzedniego właściciela...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta