Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy przysporzenie jest przychodem, gdy nie można nim dysponować

14 listopada 2016 | Podatki | Dawid Tomaszewski

Kwoty zebrane na funduszu rekultywacyjnym, otrzymane przez spółkę od poprzedniego właściciela składowiska, obniżyły łączną kwotę środków niezbędnych do zgromadzenia przez nią na cele wskazane w ustawie o odpadach. Należy je zatem uznać za jej przychód.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 25 października 2016 r. (I SA/Łd 728/16).

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka spytała, czy środki funduszu rekultywacyjnego przekazane przez poprzedniego właściciela na rzecz nowego będą jego przychodami zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Zdaniem spółki, środki te nie stanowią przychodu podatkowego dla nabywcy nieruchomości zabudowanej składowiskiem odpadów.

Organ podatkowy uznał z kolei, że zostały spełnione przesłanki do uznania ww. środków otrzymanych przez spółkę za przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o CIT.

Zdaniem sądu, organ interpretacyjny właściwie uznał, że otrzymane kwoty są przysporzeniem po stronie spółki. Otrzymane środki miały wpływ na poziom jej aktywów. Środki zgromadzone na funduszu rekultywacyjnym, otrzymane przez spółkę od poprzedniego właściciela...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10598

Wydanie: 10598

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament