Do kontroli cen transferowych warto się zawczasu przygotować
Ceny transferowe stały się kluczową kwestią dla zarządzania ryzykiem podatkowym. Należy więc zrobić szczegółowy przegląd transakcji i zdarzeń gospodarczych z podmiotami powiązanymi co do ich zgodności z przepisami w tym zakresie.
Ostatnie działania podjęte na forum OECD w ramach tzw. BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) miały na celu zidentyfikowanie problemów i obszarów ryzyka w zakresie unikania lub niezgodnego z prawem zaniżania podstawy opodatkowania. Zaowocowały one wypracowaniem rekomendacji zapewniających uszczelnienie systemów podatkowych poszczególnych państw.
Prace OECD w tym zakresie znalazły w Polsce odzwierciedlenie w znowelizowanych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje skutkują nie tylko zupełnie nowymi wymaganiami dotyczącymi cen transferowych, ale przede wszystkim mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego, co z kolei powoduje automatycznie zwiększone zainteresowanie organów podatkowych i wzrost liczby postępowań kontrolnych.
Rośnie liczba doszacowań
Już w grudniu 2015 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że jednym z priorytetów na rok 2016 będzie badanie cen transferowych.
Minister finansów chce ograniczyć zjawisko optymalizacji podatkowych poprzez zwalczanie sztucznych czynności/schematów oraz aktywnie ograniczyć nadużycia wynikające ze stosowania cen transferowych. W tym celu minister finansów zreorganizował oraz wzmocnił Departament Systemu Podatkowego (SP), który będzie pełnił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta