Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek bankowy nie może być kosztem

14 listopada 2016 | Podatki | Joanna Chmielewska

Organy podatkowe nie mają kompetencji do badania zgodności przepisów prawa podatkowego z postanowieniami Konstytucji RP.

Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 20 września 2016 r. (2461-IBPB-1-2.4510.757.2016.1.MS).

Bank krajowy, który od lutego 2016 r. zobowiązany jest do comiesięcznego uiszczania podatku od niektórych instytucji finansowych, zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację i zadał pytanie, czy zapłacony przez niego tzw. podatek bankowy może zostać przez niego zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem banku wydatek ten będzie stanowił jego koszt podatkowy na zasadach ogólnych wynikających z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, jako że zastosowania nie znajdzie wprowadzony ustawą o podatku od niektórych instytucji finansowych przepis art. 16 ust. 1 pkt 70 ustawy o CIT, wprost wykluczający możliwość ukosztowienia podatku bankowego.

Bank argumentował, że wejście w życie ww. ustawy oraz wskazanych w niej zmian w CIT w kwietniu 2016 r. było naruszeniem konstytucyjnej reguły zakazu wprowadzania zmian w prawie podatkowym w trakcie roku podatkowego, wynikającej z zasady bezpieczeństwa prawnego i praworządności, wyrażonych odpowiednio w art. 2 i 7 Konstytucji RP. Zdaniem banku, wskazany przepis art. 16 ust. 1 pkt 70...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10598

Wydanie: 10598

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament