Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie różnice kursowe wpływają na wartość początkową środka trwałego

14 listopada 2016 | Podatki

Fiskus uważa, że stosowanie podatkowej metody ustalania różnic kursowych oznacza konieczność skorygowania podstawy odpisów amortyzacyjnych wyłącznie o różnice zrealizowane przed oddaniem składnika majątku do używania.

Magdalena Pancewicz

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustaw o CIT oraz o PIT, różnice kursowe naliczone do dnia przekazania środka trwałego korygują wartość początkową środka trwałego równą cenie nabycia lub kosztowi wytworzenia tego środka. Przepisy obu ustaw posługują się określeniem „różnice kursowe naliczone" nie definiując, co należy pod tym pojęciem rozumieć.

Wykorzystywane przez podatników w działalności gospodarczej środki trwałe podlegają amortyzacji dla celów podatkowych. Odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych są co do zasady kosztem uzyskania przychodów z tej działalności. Aby prawidłowo określić wysokość kosztów uzyskania przychodów, należy właściwie ustalić wartość początkową poszczególnych środków trwałych. Sposób ustalenia wartości początkowej zależy od tego, w jaki sposób dany składnik majątku został nabyty. Jeżeli składnik ten został kupiony lub wytworzony we własnym zakresie, to wartość początkową należy skorygować o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, jeżeli będą one powstawały na transakcjach mających związek z nabyciem lub wytworzeniem tego środka trwałego.

Zarówno przepisy ustawy o CIT, jak i ustawy o PIT nie definiują pojęcia „naliczone różnice kursowe". W rezultacie powstaje pytanie, czy chodzi w tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10598

Wydanie: 10598

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament