Pieniądze zamiast służbowego samochodu są kosztem podatkowym
Spółka odliczy wydatki na rekompensatę wypłacaną przedstawicielom handlowym za dojazdy do klientów we własnym zakresie.
Monika Pogroszewska
Kolejna spółka zapytała fiskusa o możliwość odliczenia świadczeń dla pracowników, którzy wyjeżdżają w podróże służbowe, ale nie chcą korzystać z firmowego samochodu. W każdym przypadku odpowiedź organów podatkowych jest pozytywna.
Jedną z takich spraw rozpatrywała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 2 listopada 2016 r. (2461-IBPB-1-3.4510.891.2016.1.SK).
Podatnik miał wątpliwości
Z pytaniem zwróciła się spółka zajmująca się sprzedażą leków i wyrobów medycznych. Spółka zapewnia pracownikom, np. przedstawicielom handlowym, samochody służbowe, użytkowane na podstawie umów leasingu (leasing operacyjny). Ponosi znaczne wydatki zarówno na samą obsługę umów leasingu, jak i późniejszy użytek samochodów. Jest to m.in. zakup paliwa, naprawy, ubezpieczenie i opłaty serwisowe.
Spółka zamierza wprowadzić regulamin wewnętrzny, który będzie przewidywał możliwość rezygnacji przez pracowników z przyznania samochodu służbowego. W zamian otrzymają oni wypłatę określonej kwoty, nazywanej w regulaminie wewnętrznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta