Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze zamiast służbowego samochodu są kosztem podatkowym

14 listopada 2016 | Podatki

Spółka odliczy wydatki na rekompensatę wypłacaną przedstawicielom handlowym za dojazdy do klientów we własnym zakresie.

Monika Pogroszewska

Kolejna spółka zapytała fiskusa o możliwość odliczenia świadczeń dla pracowników, którzy wyjeżdżają w podróże służbowe, ale nie chcą korzystać z firmowego samochodu. W każdym przypadku odpowiedź organów podatkowych jest pozytywna.

Jedną z takich spraw rozpatrywała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 2 listopada 2016 r. (2461-IBPB-1-3.4510.891.2016.1.SK).

Podatnik miał wątpliwości

Z pytaniem zwróciła się spółka zajmująca się sprzedażą leków i wyrobów medycznych. Spółka zapewnia pracownikom, np. przedstawicielom handlowym, samochody służbowe, użytkowane na podstawie umów leasingu (leasing operacyjny). Ponosi znaczne wydatki zarówno na samą obsługę umów leasingu, jak i późniejszy użytek samochodów. Jest to m.in. zakup paliwa, naprawy, ubezpieczenie i opłaty serwisowe.

Spółka zamierza wprowadzić regulamin wewnętrzny, który będzie przewidywał możliwość rezygnacji przez pracowników z przyznania samochodu służbowego. W zamian otrzymają oni wypłatę określonej kwoty, nazywanej w regulaminie wewnętrznym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10598

Wydanie: 10598

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament