Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zachowanie tajemnicy pracodawcy to obowiązek, a nie uprzejmość

20 grudnia 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

W razie świadomego ujawnienia przez pracownika tajemnicy firmy, szef może rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia, a także żądać zapłaty odszkodowania za poniesioną szkodę.

Ryszard Sadlik

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę (art. 100 § 1 pkt 4 k.p.). Zatem każdy pracownik ma obowiązek zachowania tajemnicy pracodawcy z mocy prawa, niezależnie od funkcjonujących w tym zakresie zapisów w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy czy w umowie o pracę. W praktyce oznacza to powinność zachowania w tajemnicy wszelkich informacji, których upowszechnienie mogłoby spowodować pracodawcy szkodę.

Uzyskanie wiedzy

Obowiązek ten został sformułowany bardzo ogólnie i ma szeroki zakres. Przyjmuje się jednak, że dotyczy to informacji poufnych i na tyle istotnych, że ich ujawnienie może narazić pracodawcę na szkodę. Ponadto te informacje mają być związane ze specyfiką działalności konkretnego pracodawcy. Nie chodzi więc o ogólne informacje dotyczące danego typu przedsiębiorstw czy wynikające z wykształcenia danego pracownika.

Naruszenie obowiązku zachowania tajemnicy firmy to nie tylko przekazanie zastrzeżonych informacji na zewnątrz (np. do konkurencji), ale też każde uzyskanie wiedzy o nich przez nieuprawnionego pracownika, choćby on sam ich dalej nie przekazał. Oznacza to, że pracownik narusza obowiązek zachowania w tajemnicy danych, których ujawnienie mogłoby narazić firmę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10629

Wydanie: 10629

Spis treści
Zamów abonament