Rozstrzygnięcie o rozbiórce na kolejnym etapie postępowania
Wymierzenie opłaty legalizacyjnej, stanowi jedną z faz procedury legalizacyjnej. Przepis art. 49 ust. 1 Prawa budowlanego nie pozwala na dokonywanie przez organ nadzoru budowlanego na tym etapie postępowania ustaleń, co do potencjalnej możliwości rozbiórki nadbudowanej lub rozbudowanej części obiektu.
Ustalenie takie jest możliwe dopiero na dalszym etapie postępowania i powinno znaleźć odzwierciedlenie w decyzji w przedmiocie nakazu rozbiórki, kończącej postępowanie legalizacyjne. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 19 października 2016 r. (II OSK 33/15), w którym oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 28 października 2014 r. (II SA/Ol 860/14).
Bez pozwolenia
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym. Inwestorzy wykonali rozbudowę i nadbudowę budynku mieszkalnego będącego ich własnością. Przed wykonaniem tych robót nie uzyskali jednak wymaganego pozwolenia na budowę. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB) w trybie art. 48 Prawa budowlanego wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wykonanych nielegalnie robót budowlanych (tzw. postępowanie legalizacyjne). W ramach tego postępowania PINB nałożył na inwestorów obowiązek przedłożenia określonej dokumentacji związanej z ww. robotami budowlanymi. Inwestorzy przedłożyli te dokumenty. Następnie, na podstawie art. 49 ust. 1 Prawa budowlanego, PINB wydał postanowienie o nałożeniu na inwestorów opłaty legalizacyjnej w wysokości 50.000 zł.
Na to postanowienie inwestorzy złożyli zażalenie. Rozpatrując zażalenie, Wojewódzki Inspektor Nadzoru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta