Miasto pełne sukcesów
W ciągu dekady stolica Podlasia przeszła olbrzymią metamorfozę, między innymi za sprawą inwestycji publicznych.
Jednym z obszarów największych zmian jest transport. - Badania opinii mieszkańców miast polskich dają podstawy do twierdzenia, że przyczyną popularności miejskiego transportu publicznego w Polsce jest dobra jakość. Dotyczy to także Białegostoku, w którym od lat, poza zakupami taboru o najwyższych parametrach ekologicznych, duży nacisk położono na punktualność i uprzywilejowanie autobusów w ruchu. Wprowadzono zaawansowane systemy biletu elektronicznego oraz informacji pasażerskiej. Poza buspasami, zwróciłbym uwagę także na rzecz niewidoczną dla oka, ale bardzo ważną, mianowicie elektroniczny system zarządzania ruchem, w którym priorytetem jest pierwszeństwo dla autobusów na skrzyżowaniach – mówi „Rz" prof. inż. Wojciech Suchorzewski, który napisał pierwszą politykę transportową dla Białegostoku jeszcze w latach 90.
Profesor uważa, że Białystok wypada dobrze również na tle miast zachodnioeuropejskich, takich jak Florencja czy Gratz. – Dotychczasowe doświadczenia Białegostoku i plan transportowy na lata 2015–2022 dobrze rokują na przyszłość. Miasto zamierza rozwijać sieć buspasów i zakupić autobusy o napędzie hybrydowym oraz elektrycznym. W sumie wysoko oceniam podejście równoważące cele społeczne, ekonomiczne oraz ekologiczne. Mam nadzieję, że wysoki udział transportu zbiorowego w przewozach nie spadnie. Dla większości miast europejskich jest to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta