Rynki odporne na politykę
Inwestorzy niemal zignorowali sejmowe przesilenie. Są coraz mniej wrażliwi na polityczne wstrząsy. hubert kozieł
Polska giełda, waluta i dług okazały się odporne na kryzys polityczny. Choć WIG20 zaczynał dzień od spadków ponad 1 proc., to później wyszedł na plus. Złoty lekko osłabł wobec kluczowych walut. Za 1 euro płacono po południu 4,41 zł, czyli tyle, ile w końcówce listopada. Za 1 dolara – 4,22 zł, czyli mniej niż w czwartek. Rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich lekko spadła do 3,42 proc., co oczywiście oznacza nieco mniejsze koszty obsługi długu. Rynki były więc bardzo dalekie od paniki. Zachowywały się tak, jakby konflikt w Sejmie i wokół niego obchodził je w bardzo małym stopniu.
Gospodarka jest ważniejsza
– Trudno zakładać mocniejszy potencjalny wpływ tych wydarzeń na polskie aktywa. Wycena złotego od dłuższego czasu zależna jest głównie od nastrojów i zmian na szerokim rynku. Inwestorzy, oceniając perspektywy złotego, zwracają obecnie większą uwagę m.in. na perspektywy polityki monetarnej Fedu aniżeli na wydarzenia krajowe czy szczegółowe dane makro – uważa Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.
Artykuł o polskim kryzysie politycznym znalazł się na pierwszej stronie europejskiego wydania „Financial Timesa", który od dawna krytykował rząd PiS. O protestach przed Sejmem pisały też „Wall Street Journal", „Guardian", a na swoich stronach internetowych m.in. BBC i Russia Today. Na portalu rosyjskiego Radia Sputnik cytowano...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta