Opłaty za pobyt w domach pomocy społecznej
Fakt, że powiat obarczony jest zadaniem w postaci realizacji usług wynikających z decyzji administracyjnych nie oznacza, że automatycznie zostaje wyłączony z zakresu VAT. Uiszczane opłaty są wynagrodzeniem wnoszonym na poczet świadczenia usług dokonywanych przez dom pomocy społecznej.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji z 7 grudnia 2016 r. 61- IBPP3.4512.796.2016.1.SR) kwestię opodatkowania podatkiem VAT opłat pobieranych przez powiatowe domy pomocy społecznej tytułem zapewnienia pobytu i opieki w takim domu. Powiat jest czynnym podatnikiem podatku VAT, który z dniem 1 stycznia 2017 r. podejmie wspólne rozliczenia podatku VAT wraz ze wszystkimi swoimi jednostkami budżetowymi.
Powiat jako jednostka samorządu terytorialnego jest właściwy do wszystkich spraw publicznych o charakterze ponadgminnym realizującym zadania między innymi w zakresie pomocy społecznej oraz promocji i ochrony zdrowia. W celu realizacji ww. zadań Powiat utworzył jednostkę organizacyjną – Dom Pomocy Społecznej (DPS). Działalność DPS reguluje ustawa o pomocy społecznej oraz wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze. Domy pomocy społecznej są jednostkami organizacyjnymi, które uzyskują zezwolenie od wojewody na prowadzenie działalności oraz podlegają wpisowi do rejestru domów pomocy społecznej.
Dom Pomocy Społecznej utworzony przez powiat jest placówką dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Zapewnia całodobową opiekę, świadczy usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie obowiązujących standardów, w zakresie i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta