Przeszłość pokazana inaczej
Muzeum Narodowe w Warszawie od czwartku będzie prezentować sztukę dawną w sposób niekonwencjonalny.
Zapowiedziane na 22 grudnia wielkie otwarcie Galerii Sztuki Dawnej to rewolucyjna zmiana we wcześniejszych galeriach – sztuki zdobniczej, malarstwa europejskiego oraz rzemiosła staropolskiego. Twórcy nowej koncepcji nie tylko całkowicie zmienili aranżację wnętrz, ale też opracowali oryginalny scenariusz. Przemieszali chronologię, połączyli gatunki i wątki w spójną opowieść.
– Odeszliśmy od tradycyjnego rozdzielenia sztuki „wysokiej" – malarstwa, rzeźby, rysunku i grafiki – od „rękodzielniczego" rzemiosła artystycznego, traktowanego jako dziedzina tylko użytkowa. W dawnych epokach taki rozdział nie istniał. W zasadzie wszystkie dziedziny traktowano równorzędnie – mówi nam prof. Antoni Ziemba, kurator Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej MNW.
W salach ściany są jasne, ale dzieła Botticellego, Belliniego, Cranacha Starszego, Tintoretta oraz arcydzieła rzemiosła od XV do XVI wieku oglądamy w różnym oświetleniu. – To było bardzo trudne zadanie ekspozycyjne – mówi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta