Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aktywne są głównie spółki giełdowe

20 grudnia 2016 | Dodatki Jednodniowe
źródło: Rzeczpospolita
autor zdjęcia: Adam Bogusz
źródło: Fotorzepa
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Największe inwestycje prowadzą producenci żywności i chemii. Firmy nie skąpią też na innowacyjność. Adam woźniak

W zestawieniu największych inwestycji firm prywatnych znalazły się m.in. dwie spółki z branży chemicznej, trzech producentów żywności, ponadto firmy zajmujące się produkcją mebli, okien, podłóg drewnianych czy pokryć dachowych. W połowie rankingu ulokowała się jedna spółka z sektora IT. Odnotowaliśmy także jednego producenta sprzętu AGD, za to z trzema dużymi inwestycjami.

W ciągu minionych pięciu lat największe przedsięwzięcia realizowały duże spółki giełdowe. Znaczące nakłady poniosły zwłaszcza firmy z branży energetycznej, inwestujące w modernizację i budowę nowych mocy oraz w farmy wiatrowe. Dużym inwestorem była także chemia, mocno stawiająca na wzrost eksportu i realizująca przedsięwzięcia mające przyczynić się do wzrostu konkurencyjności polskich produktów na zagranicznych rynkach. Przykładem jest budowa instalacji do produkcji kauczuków realizowana przez Grupę Kapitałową Synthos czy rozbudowa należącego do Ciechu zakładu produkcji sody w Inowrocławiu, co ma umocnić pozycję tej spółki jako głównego producenta sody kalcynowanej w Europie Środkowo-Wschodniej. Przy tym firmy chemiczne nie skąpiły na innowacyjność: warte 60 mln zł Centrum Badawczo-Rozwojowego Nowych Technologii wybudowane przez Synthos w Oświęcimiu pozwoli firmie wprowadzać do produkcji nowe, wysoce innowacyjne i konkurencyjne produkty.

Ranking polskich inwestorów prywatnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10629

Wydanie: 10629

Spis treści
Zamów abonament