Trzeba umorzyć bezprzedmiotowe postępowanie
Jeśli w chwili złożenia wniosku, organ wie, że nie ma podstaw do wszczęcia postępowania, powinien odmówić jego wszczęcia. Jeżeli bezprzedmiotowość postępowania wyjdzie na jaw dopiero później, powinno ono zostać umorzone.
- W toku postępowania administracyjnego okazało się, że sprawa będąca jego przedmiotem została już rozstrzygnięta inną ostateczną decyzją. Spowodowało to umorzenie postępowania w formie decyzji. Czy było to prawidłowe rozstrzygnięcie?
Tak. W art. 61a kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) przewidziano, że w sytuacji, gdy żądanie wszczęcia postępowania zostało wniesione przez osobę niebędącą stroną lub gdy z innych uzasadnionych przyczyn postępowanie nie może być wszczęte, organ wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. Na postanowienie to służy zażalenie. Jak zwrócono uwagę w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 11 października 2016 r. (sygn. II SA/Bd 285/16,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta