Niedopuszczalna podwójna rola organu w tej samej sprawie
Wykładnia przepisów prawa, zgodnie z którą jednostka samorządu terytorialnego najpierw jest władna w sposób władczy i jednostronny kształtować sytuację prawną podmiotów od niej niezależnych, a następnie jest uprawniona do wnoszenia środków zaskarżenia od podejmowanych przez te organy decyzji, jest niedopuszczalna.
Katarzyna Paczuska-Tokarska
Skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego złożona przez prezydenta miasta na decyzję wojewody w sprawie, której przedmiotem jest odszkodowanie od tego miasta podlega odrzuceniu - wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 5 października 2016 r. (sygn. I OSK 3008/14).
Czego dotyczył spór
Postanowienie zostało wydane w następującym stanie faktycznym. Wnioskodawcy domagali się od burmistrza dzielnicy odszkodowania za grunty zajęte pod drogi. W toku postępowania administracyjnego podkreślali, że domagają się zapłaty odszkodowania, bez względu na podstawę prawną (podawali przy tym różne podstawy) i wskazywali na swój brak wykształcenia prawniczego. Wnosili też o przywrócenie terminu podając różne przepisy.
Organ I instancji poinformował wnioskodawców o braku możliwości przywrócenia terminu z art. 73 ustawy Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną. A to dlatego, że ww. termin jest terminem zawitym, a przekroczenie terminu na złożenie wniosku (1 styczeń 2001 r. – 31 grudzień 2005 r.) powoduje wygaśnięcie roszczenia.
Dalej organ wyjaśnił, że w trybie art. 98 ustawy o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.) odszkodowanie przysługuje tylko za grunty wydzielone pod drogi publiczne z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta