Wcześniejsza emerytura również dla łączących etat z biznesem
Przedsiębiorca, który spełnia warunki do uzyskania emerytury pracowniczej, nie może rozwiązać umowy o pracę przed dniem złożenia wniosku o to świadczenie.
Zygmunt Łobejko
- Pracownik udokumentował 35 lat stażu emerytalnego, w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Od 2 lat prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą. Niedługo ukończy 60 lat i chce ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Czy musi zakończyć działalność gospodarczą? – pyta czytelnik.
Nie. Prawo do wcześniejszej emerytury nabędzie jednak pod warunkiem, że umowa o pracę nie zostanie rozwiązana przed złożeniem wniosku o przyznanie świadczenia.
Urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.
Zgodnie z art. 29 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna), ubezpieczeni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r., którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego, o którym mowa w art. 27 ust. 2 i 3, mogą przejść na emeryturę:
- kobieta – po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo gdy ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,
- mężczyzna – po ukończeniu 60 lat, jeżeli ma co najmniej 35-letni okres składkowy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta