Sprzedaż fajerwerków z instrukcją obsługi w języku polskim
Wymagania związane z obrotem widowiskowymi wyrobami pirotechnicznymi zależą od tego, do jakiej klasy je zaliczono. Klasyfikacja tych wyrobów zależy m.in. od stopnia związanego z nimi zagrożenia.
Problem
W okresie między świętami i nowym rokiem przedsiębiorca chce sprzedawać fajerwerki. Czy potrzebna jest koncesja lub pozwolenie na handel tymi wyrobami?
Co mówią przepisy
W art. 6 ust. 1 ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (dalej u.m.w.) przewidziano, że wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi wymaga zasadniczo uzyskania koncesji, udzielanej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych (art. 7 ust. 1 u.m.w.). W art. 6 ust. 2 pkt 1 u.m.w. zastrzeżono jednak, że koncesji nie wymaga m.in. obrót wyrobami pirotechnicznymi, o których mowa w art. 62c ust. 1 pkt 1 lit. a-c, pkt 2 lit. a oraz pkt 3 lit. a ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (dalej u.u.c.).
Zgodnie ze wskazanymi wyżej przepisami u.u.c., chodzi tu o wyroby pirotechniczne:
- widowiskowe, czyli przeznaczone do celów rozrywkowych (tzw. fajerwerki) klasy F1, F 2 lub F3,
- przeznaczone do użytku teatralnego, czyli do wykorzystania na scenie wewnątrz lub na zewnątrz budynków, w tym w produkcji filmowej i telewizyjnej lub do podobnego użytku, klasy T1, bądź
- pozostałe wyroby pirotechniczne klasy P1....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta