Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej uprawnień dla administracji skarbowej

07 lutego 2017 | Administracja | Monika Pogroszewska
źródło: materiały prasowe

Po 1 marca każdy z 16 naczelników urzędów celno-skarbowych przeprowadzi kontrolę w dowolnym miejscu na terenie kraju. Kontrole będą prowadzone bez uprzedniego zawiadomienia – mówi Tomasz Rolewicz, starszy menedżer w Zespole Postępowań Podatkowych i Sądowych EY

- 1 marca wchodzi w życie ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej. Co to oznacza dla pracowników administracji?

Ustawa wprowadza przede wszystkim ogromne zmiany organizacyjne. Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej zyskają nowe uprawnienia. W istotny sposób zmienią się też zasady prowadzenia kontroli. To sprawia, że reformę wprowadzoną w ustawie o KAS można określić jako rewolucję, zarówno dla podatników, jak i urzędników.

- W jaki sposób będzie zorganizowana nowa służba?

Izby Administracji Skarbowej przejmą kompetencje Izb Skarbowych, Izb Celnych i Urzędów Kontroli Skarbowej. Nadzór nad nową administracją będzie sprawować 16 dyrektorów Izb Administracji Skarbowej, którzy będą podlegać szefowi KAS. Z kolei dyrektorom Izb Administracji Skarbowej podlegać będą naczelnicy 400 urzędów skarbowych i naczelnicy 16 urzędów celno-skarbowych.

- Jakie będą ich zadania?

Obsługą podatników nadal będą się zajmować się urzędy skarbowe, które nie zmienią lokalizacji. Naczelnicy urzędów skarbowych będą odpowiedzialni za pobór podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych. Mają też zapewnić podatnikom obsługę i wsparcie w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych. Zadanie to będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10669

Wydanie: 10669

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament