Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska musi być gotowa na rynkowe innowacje

07 lutego 2017 | Rzeczpospolita Cyfrowa

Paweł Pudłowski Próby zatrzymania innowacji przypominają walkę z wiatrakami. Zamiast tego znacznie lepiej jest nadać im cywilizowane ramy prawne – pisze przewodniczący sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowych Technologii.

Przedsiębiorstwa działające w modelu ekonomii współdzielenia (z ang. sharing economy) przestają być nowością, a stają się zjawiskiem powszechnym, również na polskim rynku. Jak każda innowacja, taki model biznesowy przynosi wiele korzyści konsumentom i części rynku, ale stanowi też zagrożenie dla istniejących podmiotów, co prowadzi do konfliktów i protestów.

Sytuacja ta stwarza poważne wyzwanie dla ustawodawców. I choć w czerwcu 2016 r. Komisja Europejska wezwała kraje UE do uregulowania tego obszaru, Polska jeszcze nie zmierzyła się z tym zagadnieniem.

W mojej ocenie tylko właściwe uregulowania pozwolą wykorzystać zalety rozwijającego się nowego rynku usług, a jednocześnie zniwelować zagrożenia płynące ze zmian.

Jakie są zalety

Wśród korzyści wymienianych przez ekspertów na pierwszym miejscu zwykle pojawia się ta, że ekonomia współdzielenia znosi bariery wejścia na rynek dla osób, które do tej pory miały do niego ograniczony dostęp lub były z niego wykluczone. Dzięki istnieniu internetowych platform – pośredników – każdy, kto posiada jakiś zasób (na przykład samochód, mieszkanie, swój wolny czas i umiejętności czy wolny kapitał), może stać się usługodawcą i łatwo „podzielić się" nim z konsumentami.

Pobudza to drobną przedsiębiorczość i umożliwia zwiększenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10669

Wydanie: 10669

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament