Zbudować własny kapitał
Rząd chce stworzyć system długoterminowego oszczędzania z udziałem pracowników i zatrudniających ich firm. MAteusz Pawlak
W połowie ubiegłego roku Ministerstwo Rozwoju przedstawiło wstępną koncepcję stworzenia nowego systemu długoterminowych oszczędności. Filarem Programu Budowy Kapitału – jak nazwano nowy projekt – jest system dobrowolnych pracowniczych planów kapitałowych (PPK) tworzonych przez przedsiębiorstwa. Już w styczniu 2018 r. musiałaby je uruchomić każda firma zatrudniająca powyżej 250 osób. W następnych miesiącach obowiązek ten objąłby również mniejsze firmy, zatrudniające przynajmniej 20 osób. Pracownik byłby zapisywany do programu automatycznie, ale w ciągu trzech miesięcy mógłby się wypisać na własne życzenie.
Członek PPK płaciłby składkę w wysokości 2 proc. pensji (z możliwością zwiększenia o kolejne 2 pkt proc.), pracodawca – 1,5 proc. (z możliwością zwiększenia o 1 pkt proc.), natomiast dodatkowe 0,5 proc. byłoby płacone przez państwo poprzez obniżenie obowiązkowej składki na Fundusz Pracy. Pracodawcom przysługiwałoby zwolnienie z odprowadzania składek do ZUS, a pracownikom – składki na ubezpieczenie emerytalne (dotyczyłoby to tylko tej części wynagrodzenia, która została przelana do programu w formie składki). Dodatkową zachętą byłaby kwota na powitanie w wysokości 250 zł; pojawiałaby się na koncie w PPK w momencie jego utworzenia. Środki te pochodziłyby z publicznej kasy.
Wsparcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta