Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada gminy może zdecydować, kiedy przedsiębiorcy wytną drzewa bez zezwolenia

07 lutego 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

Uchwałą rady gminy można rozszerzyć zawartą w ustawie listę przypadków, gdy usuwanie drzew lub krzewów nie wymaga zezwolenia. Akt prawa miejscowego nie może natomiast przywrócić takiego obowiązku, zniesionego zmianą ustawy.

- Gmina rozważa wyłączenie na jej terenie wymogu uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność innych podmiotów niż osoby fizyczne, na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Czy jest to dopuszczalne?

Tak. Zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody (dalej u.o.p.) zasadą jest, że usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości może nastąpić dopiero po uzyskaniu zezwolenia. W myśl art. 83a ust. 1 u.o.p. wydaje je wójt (burmistrz, prezydent miasta), a w przypadku gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków – wojewódzki konserwator zabytków. W art. 83f ust. 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10669

Wydanie: 10669

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament