Pomysły na walkę o czyste powietrze
Ze smogiem zmagają się nie tylko miasta położone w kotlinach południowej Polski. Swój bój toczą też aglomeracje w centrum kraju. janina blikowska
W Warszawie coraz częściej można spotkać mieszkańców chodzących ulicami w maseczkach na twarzy. Pojawiające się w ostatnim czasie alerty smogowe to dla warszawiaków nowa sytuacja, ale problem zanieczyszczonego pyłami powietrza znany jest włodarzom stolicy od lat.
Ciepło systemowe poza stolicę
W sprawie poprawy jakości powietrza w Warszawie kroki podejmowane przez stołeczny ratusz dotyczą trzech obszarów: transportu, zieleni oraz energii. – Ich finansowanie jest zapewnione dzięki podpisanemu w maju 2016 roku zarządzeniu prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, zatwierdzającemu „Program inwestycyjny do planu gospodarki niskoemisyjnej dla Warszawy". Budżet tego programu to 16 mld zł – wylicza Agnieszka Kłąb, rzecznik stołecznego ratusza.
Przyznaje, że największym problemem Warszawy są źródła tzw. niskiej emisji, a jednym ze sposobów walki z zanieczyszczeniami pochodzącymi ze spalania w niskowydajnych piecach jest dofinansowanie udzielane na likwidację kotłów węglowych.
Mieszkańcy stolicy mogą otrzymać na ten cel od 7 do 20 tys. zł. Podkreśla, że podczas przygotowywania projektu uchwały wprowadzającej dofinansowywanie wymiany kotłów węglowych ratusz przeprowadził inwentaryzację przyłączeń do warszawskiej sieci ciepłowniczej i sieci gazowej.
– Dzięki temu możliwe było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta