Czy po miesiącu nieobecności można zwolnić zawieszonego pracownika
Pracownik służby cywilnej został zawieszony w czynnościach służbowych decyzją prokuratora. Czy nieświadczenie przez niego pracy z tego powodu przez ponad miesiąc może stanowić podstawę do rozwiązania z nim umowy o pracę na podstawie art. 53 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy?
Ani kodeks postępowania karnego ani ustawa o służbie cywilnej (usc) nie regulują skutków zawieszenia prokuratorskiego w sferze prawa pracy. Pragmatyka zawodowa członków korpusu sc w kwestiach w niej nieuregulowanych odsyła natomiast do przepisów Kodeksu pracy (kp) i innych przepisów prawa pracy. Co mogłoby sugerować, że przytoczony w pytaniu przepis znajdzie tu zastosowanie. Przypomnijmy zgodnie z nim pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy z powodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta