Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo musi być aktywne

07 lutego 2017 | Ekonomia
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Justin Yifu Lin Polska może się rozwijać znacznie szybciej, jeśli rząd będzie prowadził aktywną politykę gospodarczą – przekonuje Grzegorza Siemionczyka były główny ekonomista Banku Światowego, twórca nowej ekonomii strukturalnej (NES).

Rz: Jak ocenia pan transformację gospodarczą Polski w ostatnim ćwierćwieczu?

Bez wątpienia Polska i inne gospodarki dawnego bloku sowieckiego odniosły sukces, należą się wam gratulacje.

Wicepremier Mateusz Morawiecki uważa, że Polska potrzebuje nowego modelu rozwoju, sugerując tym samym, że dotychczasowy był wadliwy. Pan też tak sądzi?

Polska przypomina mi pod pewnymi względami Irlandię z lat 80. XX w. Irlandzki PKB per capita, liczony zgodnie z metodologią parytetu siły nabywczej (PPP), odpowiadał wtedy połowie amerykańskiego. Podobny dystans dzieli dziś Polskę od USA. Irlandia przez pół wieku nie była w stanie USA dogonić, była też dość uboga na tle innych państw zachodniej Europy, jak Niemcy, Francja czy Szwecja. To skutkowało masową emigracją. Dziś do Irlandii emigrują Polacy, bo jest to jeden z krajów o najwyższym PKB per capita w zachodniej Europie, zamożniejszy nawet od Niemiec. Irlandia odniosła sukces dzięki skutecznej, aktywnej polityce gospodarczej.

Irlandia jest przedstawiana jako dowód na to, że najskuteczniejszą polityką gospodarczą jest obniżenie podatków dla firm. Dzięki temu przyciągnęła wiele amerykańskich firm, które szukały przyczółka w UE.

Niska stawka CIT to rzeczywiście jeden z czynników, które zapewniły Irlandii konkurencyjność, ale nie kluczowy. Obciążenia dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10669

Wydanie: 10669

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament