Nie ma inwestycji bez krajowych oszczędności
Polacy mają stosunkowo mało oszczędności w porównaniu z innymi krajami. A jeśli już odkładają pieniądze, to najchętniej w bankach na lokatach krótkoterminowych. Ogranicza to inwestycje przedsiębiorstw. MAteusz Pawlak
Ekonomiści i politycy, omawiając sytuację gospodarczą Polski, coraz chętniej odwołują się do problemu pułapki średniego dochodu. Według autorów raportu Banku Światowego problem ten dotyka krajów, które mają PKB w przeliczeniu na mieszkańca na średnim poziomie, ale nie były w stanie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat znacząco skrócić dystansu w stosunku do państw o najwyższym poziomie rozwoju.
Wśród ekonomistów istnieje konsensus, że kraje, którym udało się uniknąć pułapki średniego dochodu, mają wspólną cechę – dzięki uruchomieniu odpowiedniej strategii gospodarczej zachowały wzrost oparty na wysokiej produktywności. Aby wyrwać się z takiej pułapki, trzeba utrzymać wysoką dynamikę wzrostu wydajności, prowadzić spójną politykę przemysłową oraz tworzyć otoczenie sprzyjające poprawie konkurencyjności gospodarki.
Kluczowy jest wzrost produktywności przedsiębiorstw oparty na innowacyjności. W ten sposób spowolnienia uniknęły np. Finlandia i Korea Południowa, które aktywnie wspierały rozwój poprzez pakiety reform. Teraz zajmują wysokie pozycje w rankingach konkurencyjności, innowacyjności i warunków prowadzenia biznesu.
Aby przedsiębiorstwa mogły przejść z fazy wzrostu opartego na niskich kosztach pracy do fazy rozwoju dzięki innowacjom, konieczne są pokaźne nakłady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta